Obnova Starog grada: Ove godine počinje i popločanje
Rekonstruktivni zahvati na prostoru trebinjskog Starog grada biće nastavljeni i ove godine, a prvi put Grad Trebinje u budžetu je planirao i sredstva za popločanje dijela „kastela“, najavljuju u resornom odjeljenju Gradske uprave.
Izvor: Radio Trebinje
Autor: R.S.
Prema riječima načelnika Odjeljanja za prostorno uređenje Grada Trebinja Ljuba Milivojevića, za rekonstruktivne radove na području najstarijeg urbanog jezgra grada u budžetu za 2015. planirano je ukupno 154.000 KM.
„Od tog iznosa, za popločanje dijela Starog grada planirali smo 87.000 KM, za sanaciju preostalog dijela zidina – do rijeke Trebišnjice 43.000 KM, a za sanaciju ljetnog kina 24.000 KM. Mi smo u prošloj godini uložili negdje oko 55.000 KM u rekonstrukciju zidina, od južne do glavne kapije. Moje mišljenje je da je to dalo jedan vrlo pozitivan efekat – na sve koji su posjetili naš grad i svakako doprinijelo da imamo i bolju turističku sezonu“, ističe Milivojević.
On dodaje da bi prva faza poplačanja obuhvatala najfrekventniju ulicu u Starom gradu, od glavne do južne kapije, te da projekt podrazumijeva mnogo više od zamjene asfalta kamenim pločama – prije svega, zamjenu i podzemno instalisanje ukupne komunalne infrastrukture, te istovremena arheološka ispitivanja ostataka ranije gradnje u zasnovama današnjeg „kastela“. Nakon popločanja u Starom gradu više neće biti kopanja, pa su ovi radovi jedinstvena šansa i za arheologe.
„Ispod se nalaze ostaci zidina i nekog popločanja od ranije. Iz kog vremena – vidjeće se kad se sve otkopa i uradi stručni nalaz“, kaže Milivojević.
Milivojević je pojasnio da je prošle godine obezbijeđena projektna dokumentacija za ovogodišnje radove na popločanju, te da se iz resornog ministarstva očekuje dozvola za građanje, nakon čega bi se pristupilo procedurama oko izbora izvođača radova. Zbog toga Milivojević nije mogao da precizira kada bi radovi mogli otpočeti – na ljeto ili možda tek na jesen, da radovi ne remete turističku sezonu.
Regulacionim planom „Stari grad“ predviđeno je da prvobitno urbano jezgro grada bude obnovljeno u duhu njegove kulturnoistorijske ambijentalnosti, a prema zahtjevima savremenih turističkih potreba i perspektiva Trebinja. Građevinski ambiciozan poduhvat, između ostalog, podrazumijeva otkopavanje i uređenje odbrambenog hendeka oko bedema kastela, koji bi sa ostatkom Trebinja bio povezan samo sa dva drvena mosta – na glavnoj i južnoj kapiji. Ulice i trgovi „kastela“ bili bi popločani kamenom, a kamene ploče zamijenile bi i crijep na krovovima građevina unutar zidina.Milivojević napominje da rekonstrukcija prema definisanom u ovom okvirnom urbanističkom dokumentu iziskuje obimne građevinske radove i velika novčana sredstva, zbog čega je opredjeljenje Gradske uprave da problem uređenja ove zone rješava „parcijalno i prema budžetskim mogućnostima“. On se nada da neće izostati ni podrška međunarodnih finansijskih organizacija, čija je praksa da novcem pomažu projekte obnove kulturnoistorijskog nasljeđa.
„Aplicirali smo 2013. godine i kod turske razvojne agencije – TIKA i imamo uvjeravanja da će nam odobriti neka grantovska sredstva u vrijednosti od 150.000 KM. To bi nam bilo veoma značajno – da popločamo što veći dio Starog grada, kao i za završetak sanacije zidina – nezavršenih dijelova prema rijeci i strane na samoj rijeci“, rekao je Milivojević.